Balıkesir yazlık evleri, ilçeleri, otelleri , gezi rehberi

Balıkesir hem marmara’ya, ve hem de ege’ye kıyısı bulunan 2 kentten birisi. Ege sahillerindeki ayvalık, altınoluk, edremit, akçay, Ören’e karşılık erdek, marmara ve avşa ada’ larını barındırıyor. Türkiye’nin en yüksek oksijen oranına sahip kaz dağları da burda, manyas kuşcenneti de. Saat kulesi, Şadırvan, zağnos paşa camii, kuvayı milliye müzesi, değirmenboğazı mevkiini kendine saklamış.

Zeytinyağı üreticilerinin “yeşil hat” ile gösterdiği en iyi bölgeler arasında altınoluk, ayvalık, kapıdağ yarımadası yer almakta. Balıkesir kaplıcaları ile de ünlü. Romatizma, cilt, kadın rahatsızlıkları, sedef, böbrek taşı ve karaciğer hastalığı olanlara iyi varan güre kaplıcası ile mısırlılar, romalılar ve bizanslılarca kullanılmakta olan gönen kaplıcaları dışında derman, susurluk kaplıcası ve Çamur banyosu, bigadiç hisarköy, manyas kızıkköy kaplıcaları ile gönen ekşidere genç toplum İçmesi de şehir sınırlarında bulunmakta.

Erdek’e gidenlerin gördükleri bellidir; ılık ve durgun deniz, sahil boyunca dizili çay bahçeleri, zeytinlikler, balıkçı tekneleriyle dolu liman. Birçokları bilemez ki, homeros “argonautlar destanında artake (kapıdağ) yarımadası ve kyzikos ‘tan söz eder, strabon ” geographika “sında kyzikos ‘u asya ‘nın mükemmel şehirlerinden biri olarak tanıtır. zaman kyzikos ‘u yıprattı ve geriye uzun yıllar belkıs harabeleri olarak tanınan antik kent kaldı. mübadele yıllarına dek üzüm ve şarapla yoğrulan erdek, sonrasında başka iki gelir kaynağı yarattı, zeytincilik ve turizm öne çıktı. zeytinliada, kirazlı manastır, ocaklar, narlı ve İlhan köyleri erdek ‘in sundukları arasında yer alıyor.

manyas gölü İÖ 6. yüzyıldan beri kuşların üremesi açısından dünya çapında önem taşıyordu, insanoğlunun onun bu değerlerini keşfi ancak 1938 yılında oldu. alan 1959 ‘da orman bakanlığı koruması altında alındı, ” kuşcennet, ismiyle milli park ilan edildi. Gölün oluşumu ve yapılan çalışmalar avrupa konseyi’nin de dikkatini çekti; Park 1976’da konseyin tabii hayat yönünden dünya ölçeğinde ehemmiyetli bulunan ve buna münasip en iyi şekilde korunun alanlara vermiş olduğu a sınıfı diploma ile ödüllendirildi.

Kuşcenneti kuşlara sınırsız beslenme ve barınma olanakları sunuyor. Buna gölün hiç donmaması, göç yollan üstünde bulunmuş olması da eklenince manyas göç sırasında tahmini 250 türde üç milyona yakın kuşu barındırıyor. Gölde düzenli biçimde kuluçkaya yatan türler arasındaki cüce karabatak ve tepeli pelikan dışında balaban, çeltikçi, kaşıkçı ve balıkçıl gibi kuşlar, sazan, turna, yayın, kefal ve filise gibi balıklarla beraber susemenderi, sukaplumbağası ve suyılanı da bulunmakta. Ayvalık, gönen, manyas, burhaniye, bandırma gibi ilçeleriyle beraber hem marmara ve hem de ege denizi’ne kıyısı bulunan balıkesir, Türkiye’nin ehemmiyetli turizm merkezleri arasında.

Gezilecek yerler

Zağnos paşa külliyesi: mustafa fıkıh mahallesi’nde yer alan külliye 1461’de zağnos mehmet paşa tarafından yaptırıldı. 1897 depreminde yıkılan cami ve türbe 1908’de balıkesir mutasarrıfı Ömer ali bey’ce yeni baştan yaptırıldı.

Yıldırım külliyesi: yıldırım bayezid tarafından 1388’de yaptırılan cami, medrese ve imaretten meydana gelen külliye kentin en eski osmanlı oluşumu. Dörtgen planlı cami yapımında, devşirme mimari parçaları kullanıldı.

Hisariçi ( Yeşilli ) Camii: eski kuyumcular mahallesinde bulunan cami 1786’da onarıldı.

Saat kulesi: İstanbul’daki galata kulesi’nin benzeşi olarak 1827’de silistre valisi giridizade mehmet paşa tarafından yaptırıldı. Kule 1897 depreminde yıkıldı. Mutasarrıf Ömer ali bey tarafından bugünkü kule inşa ettirildi.

Kuvayı milliye müzesi: müze binası 1840’ta karesi sancağı defterdarı giridizade mehmet paşa’nın konağı olarak yaptırıldı. Bina kurtuluş savaşı yıllarında karargâh olarak kullanıldı. Müzede kongre kararları, savaş kahramanlarının eşyaları, atatürk’ün balıkesir’i ziyareti sırasında çekilen fotoğraflar, 2. katında ise arkeolojik eserler sergileniyor.

Havran: balıkesir’e 78 kilometre mesafedeki ilçenin İnönü köyü arıboğazı mevkii mağaraları ile ünlü.

Ayvalık: balıkesir’in 127 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Cunda adası’yla beraber ehemmiyetli turizm merkezleri arasında.

Bandırma: kentin 96 kilometre kuzeyindeki bandırma kocakum ve tanaça mevkileriyle ünlü. Tek kubbeli kare planlı haydar Çavuş camii merkezdedir. Bandırma balıkesir yolunun 15. km’sinde güneye sapan 3 km’lik yol kuş cenneti milli parkı’na erişir.

Edremit: İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki akçay ve 28 kilometrede yer alan altınoluk yaz aylarında hareketlidir.

Erdek: ilçe sahili edincik’ten başlayıp Çuğra’ya kadar uzanır. Narlı, ocaklar ve İlhan köyleri de kumsallarla çevrili. Seyitgazi tepesi’nde sekiz adet kale bulunmakta.

Burhaniye: balıkesir’in 89 km doğu kesiminde bulunmaktadır. ilçeye 4 kilometre mesafede 10 kilometrelik sahiliyle Ören uzanır. Çam ormanlarıyla kaplı ayaklı mevkii ve seklik Çamlığı gezilecek yerler arasında.

Gönen: gönen thermal tesisleri’nin beraberinde bulunan mozaik müzesi’nde taban mozaiği ile roma ve bizans devrine ait eserler sergileniyor. Gönen balıkesir’in 140 kilometre kuzey tarafında.

Kaplıcalar: balıkesir etrafında pek çok kaplıca bulunmakta. Pamukçu kaplıcaları, erdemit derman kaplıcası, belpaş thermal tesisleri, bigadiç hisarköy kaplıcası, gönen kaplıcaları, sındırgı hisaralan kaplıcası, güre kaplıcası, susurluk kepekler kaplıcası en ehemmiyetlileri.

Ulaşım

Balıkesir, İstanbul’a 394 ankara’ya 533, İzmir’e 172 kilometre. Her gün İstanbul bandırma arasında süratli feribot seferleri yapılıyor.

İzmir, ankara ve bandırma’dan tren seferleri yapılmaktadır.

Konaklama

Basri otel 2662396345 / grand yılmaz otel 2662491875 / bengi otel 2662441010.

# balıkesir, ayvalık görselleri, ayvalık görseller, ayvalık balıkesir, manyas gölü,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>