Bolu, Abant ve Otelleri Rehberi

Batı karadeniz’in turizm merkezidir bolu. Abant, gölcük, yedigöller, aladağlar, kartalkaya, mudurnu, seben, taraklı, sülüklügöl, sünnet gölü sürekli onun sınırlarındadır. Bunca özel yeri sınırlarına almışken kendini de süslemeyi bilmiş elbet. Bolu’ya varan ilkönce ciğerlerine dolan dağ havasıyla hem şaşırır hem nefeslenir.

Yükseklerin kentidir burası. İlk olarak 10 7. yüzyılda claudiopolis şehrini ağırlamış, o günlerden antinotıs tapmağı’nı ve tiyatrodan kalan parçaları, mezar stellerini, heykelleri günümüze taşımış. şehir merkezi camiler, hanlar, hamamlar ve kaplıcalarla süslüyken çevresi doğanın güzelliklerini taşıyor. Kayak merkezi kartalkaya, gerede’nin kuzeyindeki esentepe, dörtdivan, karaköy, kökez, bölücekkaya gibi yaylalarıyla köroğlu dağları yaban yaşamının gözlemlenebileceği tabii alanlar. Yanlızca doğa değil, ademoğlu da estetik bir şekilde dokunmuş bolıı’ya; Göynük, taraklı ve mudurnu eski türk evlerini içeren birer açık hava müzesi görünümündedir.

Doğa bolu’ya cömert davranmış, dağlar, ormanlar, yaylalar vermiş olduğu gibi 2 tane görülesi güzellikte göl sunmuş. Çevreleri yaz kış yeşil ağaçlarla örülü bu göllerden birinin ismi küçüklüğünden ötürü gölcük, diğerininkiyse bulunduğu dağlardan türetmeyle abant’tır. Uzak yamaçlarda kümelenmiş mütevazı yayla evleri, kıyıdan başlamak üzere çam, kayın ve yükseklerde göknarla devam yeşil örtüsü ve derhal gölün girişindeki yörenin tek açık hava pazarı abant’a yaz sıcağından kaçmak için neden meydana getirir. Bu çarşı alane bereketlidir; Civardaki Çetini, Örencik ve samat köyle; ı, erişte, böğürtlen reçeli, fasulye, dağ fındığını misafire sunar. Çok büyük değildir abant gölü, tahmini bir kilometrekare alanı kaplar, çevresi yürüyüşü sevenlere hizmet edecek 8 kilometreyi bulmakta. Gölcük ise daha da küçüktür; Yanlızca 1200 metredir çevresi. Kısa zamanda kıyısına inen çam ağaçlarının ve bir bolu kartpostalı olmuş bulunan konuk eviyle kendinden büyük bir haşmete sahiptir.

Sülüklügöl: Her şey üç asır evvela oldu, tam tarihiyle 1702 senesinde. Yeryüzünü parçalara bölüp akıp giden hongurdak deresi heyelanla bölündü ve doğaya yeni bir hediye verdi. Hediyenin ismi sülüklügöl. Bu bariz tarihin bilinmesinin sebebi gölün içerisinde bulunmakta olan ve tam 183 cansız ve kurumuş durumda dikili duran ağaçlar. Bilim adamları bir tanesinin gövde keskindeki halkaları “okudu” ve heyelanın tarihini ortaya koydu. Gölün içi meşe ve göknar, çevresi de onlarla beraber karaçam, sarıçam, kayın, kavak ve gürgen türleriyle bezeli. Göl ismini içerisinde çok miktardaki sülüklerden alıyor. Bu doğanın içerisinde mevcut olmanın en huzurlusu, yürümek. Sülüklügöl ve çevresi bu yürüyüşü muazzam kılmak için fazla sayıda alternatif sunacak. Bolu içerisinde pekçok güzellik saklıyorsa bunlar arasında aladağlar’ın ve yaylalarının yeri bir farklı.

Dağları gezerken kızık yaylası’na yollanmak en güzeli. Varılan noktada ilkbaharda yemyeşil, yazın sapsarı bir düzlük, sarıçamların ard arda dizilmesiyle oluşturulmuş 150 evlik bir köy, ufak bir gölet bulunmakta. İlk dikkati etrafı çitlerle çevrili evler çeker. Kısa zamanda hepsinin çatısı ya ağaçtır veya çinko; Kiremit kara dayanmaz, erir gider. Yaylanın 130 yıllık camisi dahi doğayla barışık, yanlızca şahsı değil, etrafı merdivenle çevrili minaresi dahi sarıçamdan yapılmış! Görmeye değer.

Yanlızca kızık değil aladağlar’ın sürprizi, aramakta olan, “yoldan çıkmayı” göze alan okçular, Örencik, karaağaç, sarıalan, Çayova ve demirciler yaylalarını da bulmakta. ihtimal dahilinde restoranı yoktur buraların fakat her daim kapısı açık evleri, ikram edilecek yoğurdu ve ayranı bulunan köylüleri mevcuttur. Merak etmeyin, bu ıssız dünyada sizi yalnız bırakmazlar. Bolu ve merkezi batı karadeniz’in pek çok turizmle ilgili değerini bünyesinde barındırıyor. Büyük şehirlere yakınlığı kente ilgiyi her zaman yüksek tutuyor.

Gezilecek yerler

Büyük cami ( Yıldırım bayezid camii ) : yıldırım bayezid tarafından 1382’de yaptırılan cami yanınca 1899 senesinde şuan ki cami yapıldı. Cami nakış işi iç süsleneleri ile dikkat çeker.

Kadı camii: büyükcami mahallesi’nde bulunan cami, 1499 senesinde demirtaş paşa’nın oğlu mehmet bey tarafından yaptırıldı.

Saraçhane camii: ağaç yapı 1750’de silahtar mustafa ağa tarafından inşa ettirildi.

Seben kaya evleri: seben ilçe sinde ilk hıristiyanlık devresinde yerleşim gören çok katlı kaya evleri Çeltik deresi, hoçaş, kaşbıyıklar ve yuva köylerinde görülebilir.

Yedi göller: tem otoyolundan bolu’da ayrılarak, yığılca yoluna giriliyor. Yedigöller tabelasından 72 km. Sonrasında milli parka ulaşılıyor. Göller kışın bembeyaz, yazın yemyeşil tepelerle çevreleniyor.

Yedigöller bungalov evleri yer ayırtma 312-207 50 00 ( Dah. 6106 )

Kartalkaya kayak merkezi: kartalkaya kayak merkezi batı karadeniz bölgesi’nde, bolu şehir merkezinin 38 km. Güneydoğusunda, köroğlu dağı turizm alanı içinde yer alıyor.

Abant gölü: bolu’nun 34 km. Güneybatısında, abant dağları üstündeki göle ankara-İstanbul d-100 karayolunun ve tem otoyolunun 203. km’sinden ayrılmış olan 22 km’lik yol ile ulaşılabilir. Zengin bir bitki ve hayvan varlığını içeren göl büyük kentlilerin hafta sonlarını geçirdikleri mekânların başında gelir. Bolu’dan her 2 saatte bir kalkan abant birlik dolmuşları ile göle gidebilirsiniz.

Gölcük: bolu’nun 13 km. Güneyindeki göl çam ağaçlarıyla çevrili. ismini küçüklüğünden alıyor.

Sülüklügöl: adapazarı’nın akyazı ilçesine bağlı dokurcun nahiyesinden ulaşabilirsiniz. Etrafı meşe ve göknar ağaçlarıyla çevrili göl etrafındaki patikalarda herkesin rahatlıkla katılabileceği günübirlik trekking rotaları halihazırda.

Gölköy baraj gölü: bolu’nun 10 km. Batısında.

Yeniçağa gölü: bolu ankara otoyolu üstünde, yeniçağa ilçe merkezinde bulunan göl, bir çanak gölü.

Nasıl gidilir?

Bolu, ankara ve İstanbul’un neredeyse tam ortasında, bu 2 Merkezi birbirine bağlamakta olan anayolun üzerinde bulunmaktadır. işlemeleri ile dikkat çeker.

Konaklama

Dorukkaya Ski & Mountain Resort Bolu Bolu Bolu-Kartalkaya (374) 234 50 26 ( 15 Hat)

Esentepe Otel Bolu Bolu Bolu-Gerede (374) 311 40 80 (5 Hat)

Göynük Doğa Otel Bolu Bolu Bolu-Göynük (374) 465 12 70 -71-72

Kaya Greenpark Otel Bolu Bolu Bolu-Gerede (374) 325 10 61 Pbx

Koru Otel Bolu Bolu Bolu-Boludağı (374) 225 22 90 Pbx

Mudurnu Doğal Yaşam Oteli Bolu Bolu Bolu-Göynük (374) 464 12 00 – 01 – 02

Taksim International Abant Köskü Bolu Bolu Bolu-Abant (374) 224 50 13 Pbx

Taksim International Abant Palace Bolu Bolu Bolu-Abant (374) 224 50 12

# bolu şehir merkezi, bolu ABANT GÖLÜ, Bolu Gölcük Görselleri, bolu gölcük gölü, bolu göynük,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>