Çamlıca , Küçük Çamlıca ve Çamlıca tepesi

Çamlıca İstanbul ilinin Üsküdar’a bağlı mahallelerinden biridir. Adından söz edilmesi ise tüm boğazı gören Büyük Çamlıca Tepesi ( Sefa Tepesi ) ve Küçük Çamlıca tepesi burada bulunmaktadır. Büyük Çamlıca tepesindeki manzarayı başka hiçbir yerde bulamayacağınız için buradaki Sosyal tesislerde en azından bir çay keyfi yapabilirsiniz.

Çamlıca, geçen yüzyıl sonunda ve bu yüzyıl başında, sevilen bir sayfiye yeri şekline gelmişti. Yeşillikti, havadardı, manzarası güzeldi. Recaizade’nin otomobil sevdası romanı dönemin Çamlıca’sını iyi söyler.

Altunizade’nin ilerisinde millet bahçesi açılmıştı. Burası bir park, eğlence ve piyasa yeriydi. İstanbul’a varan ilk sirk çadırını burda kurmuştu. Mısır prensi, İbrahim paşa’nın oğlu ve hıdiv İsmail paşa’nın kardeşi mustafa fazıl paşa bu millet bahçesi’nin karşısında kendine bir konak yaptırmıştı.

Kardeşi İsmail, abdülaziz’le anlaşıp hıdivliği ele geçirince mustafa fazıl paşa da abdülaziz’e karşı “hürriyetçi” osmanlı aydınlarıyla beraber mücadeleye girmiş, onları parayla desteklemeye başlamıştı. Abdülhamit ilk “maskeli balo” nun bu köşkte yapıldığını söyler ve katılanları ayıplar: “bu baloda namık kemal bey, sami bey gibi bazı zevat da davetli idiler. onlar da donsuz bir entari giymişler, kırmızı kravat takmış, yalınayak, başı açık sofrada iyşü nûş etmişler. bu rezaletler üstüne mustafa fazıl paşa paris ‘e gitti.”

romancı sezai bey’in babası sami paşa ile kardeşi suphi paşa’nın koru içerisinde köşkleri de buradaydı. Sami paşa’nın konağı, politikadan çok edebiyat ve sanat sohbeti yapılan bir salondu. Abdülhak hamid’in dedesi sertabib abdülhak molla’nın köşkü de sami paşa konağına komşuydu. Bunu bir ara ii. Mahmut’un kadınlarından tiryal hanım kullandı. Yine tiryal hanım için yapılan camlı köşk de burdadır.

Bunlar, abdülaziz’in oğlu şehzade yusuf İzzeddin efendi’ye geçti. Yusuf İzzeddin, buna ek olarak, hâlâ ayakta duran ihtişamlı sarayı yaptırdı. Yusuf İzzeddin saygıdeğer sinirleri bozuk, vehimli bir insandı. Herhalde babasının kaderinden fazlaca etkilenmişti. Onun gibi bileklerini keserek intihar etti. İttihatçıların kendini öldüreceğinden korkuyordu. Abdülaziz gibi onun da öldürüldüğünü söyleyen ve enver paşa’yı suçlayanlar oldu.

Küçük Çamlıca yolunda yine bahçe içerisinde bulunan Çamlıca kız lisesi’ni görürüz. Bu binayı abdülhamit vaktinde hicaz umumi valisi bulunan ahmed ratib paşa kendi yazlık köşkü olmak üzere mimar kemalettin bey’e yaptırmıştı. 4 katlı güzel ağaç binayı 1908’de maarif nazırı Şükrü bey nezaret adına satın aldı ve bir zaman sonrasında kız mektebi şekline soktu.

Ermeni banker köçeoğlu’nun duvar ve tavanları yağlı boya resimli köşkü, bir zaman onu satın alan serhafiye kel ahmet paşa’nın mülkü olduktan sonrasında askeri sanatoryum durumuna getirilmiştir. Onun birazcık üzerinde serasker rıza paşa’nın büyük beyaz köşkü vardı. Bu köşk yıkıldı, fakat yanındaki yaverler köşkü kaldı. Büyük Çamlıca’nın yüksekliği 260 metredir. En çekici ve en geniş İstanbul manzarası burdan seyredilir. Güneyde ada’ lar, batıda tarihi yarımada ve Beyoğlu, kuzeyde neredeyse karadeniz’e kadar boğaziçi görülür.

Gelgelelim, son senelerde İstanbul’un havası eski londra’nın ünlü smog’unu aratır seviyede kirlendiği için, Çamlıca’ya kadar gittikten sonrasında dumanlara bakakalma ihtimali de kuvvetli. Eskidenberi bu manzarasından dolayı çekici bir yer bulunan Çamlıca’da kırık dökük bir kahve vardı; 1980’lerde turing ve Çelik gülersoy bu-raya el atarak 18. yüzyıl üslûbunda olduğunu ileri sürdüğü bir yeni kahve yaptı. Böylelikle Çamlıca müşterisi hiç eksik olmayan bir gezinti yeri durumunu aldı. Küçük Çamlıca’da da Ömer lütfı efendi’nin yaptırdığı bodrumî camii ve hazım bumin’in zarif köşkü gibi enteresan yapılar mevcuttur.

# çamlıca tepesi, camlica, Kucuk Camlica, kk amlca, istanbul camlica tepesi,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>