Şile ve Ağva Gezi Rehberi

Bu sahiller ki incecik taneli, altın sarısı kumlarıyla İstanbul’un etrafındaki en çekici plajları yaşatır. Ağlayan kaya, kumbaba, ayazma, İmrenli, sahilköy, kurfallı çevredeki, büyük plaj ve İskele yeri plajı merkezdeki kumsallar. Esas gururu dünyaca tanınan “,şilebezi” ağustos ayının ilk haftasında şenliklerle kutsanır. öteki simgesiyse karadeniz’in katı dalgalarına direnen gemilere tahmini 150 yıldır yaşam vermekte olan deniz feneridir. Bizanslıların elinden çıkma Şile, sarıkavak ve heciz kaleleri; Ocaklıada, mağaraaltı, sofular köyü mağaraları; Kızlar hamamı, eski hamam, kabakoz köyü ve harumsuyu çeşmeleri Şile’nin görülecek yerleri arasında yer almakta. Zümrüt yeşili bir sudur ağva’ya geleni karşılayan. Köprü geçilir, köyün merkezine gelinir ve bir akarsu daha ortaya çıkar. Ağva, göksu ve yeşilçay derelerinin arasındaki deltaya, alüvyonlar üstüne kurulmuştur.

Yanlızca bu sular değil, bütün çevre yemyeşil ağva’da. İstanbul’a bu kadar yakın olup da böylesine yeşillik farklı bir ortamda görülemez. Akıllara durgunluk verecek bir kumsalı da mevcut ağva’nın. İncecik kumlu sahilin genişliği 50 metreyi, uzunluğu 2 buçuk kilometreyi bulmakta. Dere boylarından ve kumsaldan ayrılabilenler ağva’nın bakir kıyılarını dolaşmalı. Başta kadırga koyu olmak üzere bütün layı şeridi karadeniz’le büyük bir savaşın içine girmiş, haşin dalgalar tarafından binyıllarca dövülmüş. Kayalardaki ihtişamlı izler böyle söylemekte; ismini beyaz renginden alan gelin kayası en büyük tanık.

Eğer keşfetmeyi sevenlerdenseniz bunlarla da yetinmeyin ve saklı göl’ü arayın. Kadıköy ve pınarlı köylerini geçip az birazcık yürürseniz bulacaksınız. Cenevizlilerden kalan bir kale ve sahildeki feneriyle tanınıyor Şile, geniş kumsallarıyla hafta sonları İstanbulluların nefes almış olduğu yerlerin başında geliyor. Sofular mağarası Şile’ye 14 km. Şilebezi de yörenin kendisine has değerlerinden.

Nasil gidilir?

İstanbul’a tahmini 70 kilometre uzaklıkta. Şile’ye Üsküdar’dan saat başı otobüs kalkıyor. Yazın bu seferler daha sık olabilmekte. Özel vasıtayla Ümraniye Şile otoyolundan Şile’ye rahatça ulaşılabilir. Ağva, göksu ve yeşilçay arasındaki deltada kurulu, İstanbul’a yakın olması ve doğasıyla tercih edilen tatil mekânlarından birisi.

Gezİlecek yerler

Latince 2 dere aralarına kurulmuş köy manasını taşıyan ağva, Eskiçağda venedik ve cenevizlilerin yerleşim yeriydi. Hitit, phryg, roma ve osmanlı devirlerine ait kalıntılara sahip. Gelin kayası, saklı göl, kilim koyu, İnkese ve gürlek mağaraları, ağva’nın tabii güzellikleri arasında. Sahili ve sürekli olarak taze balık yiyebileceğiniz pek çok tesisi mevcut. Şilebezi, en çok tercih edilen hediyelik eşya.

Nasil gidilir?

İstanbul’a 110 km. Uzaklıktaki ağva’ya Ümraniye Şile otobanından kabakoz İmrenli ve kurfallı sahil şeridi takip edilerek ulaşılabiliyor. Özel vasıtayla gidilirken, fatih sultan mehmet köprüsü’nü geçmesinin ardından Şile sarıgazi sapağına giriliyor. Şile’ye vardığınızda ağva sapağından devam edildiğinde Şile çıkışına geliniyor. Burdan 2 yol seçebilirsiniz. Birisi sahil yolu 30 kilometre. , diğeri teke üzerinden 50 km. İstanbul Üsküdar’dan saat başı Şile-ağva otobüsleri hareket etmekte.

Konaklama

Şile’de birçok pansiyon bulabilirsiniz.

Resort Otel: 2167113627 / Kuzey Yıldızı: 2167120206 / Değirmen Otel: 2167115048 / Grand Şile: 2167122122

Ağva’daki oteller ise;

Paradise: 2167218577 / Kurfal Tatil Evi: 2167218493 / Aqua Verde: 2167217143

# şile, ağva gezi rehberi, ağva gelin kayası, şile ağva gezi rehberi, gelin kayası ağva,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>