Tekirdağ Gezi Rehberi

Kıyısından geçen, bir turizm şehri görür tekirdağ’da. Şarabını, rakısını bilenler üzüm bağlarıyla donatıldığını düşünür. Çorlu ve Çerkezköy’ü görenler, bir endüstri kentinde olduklarını hissederler. Topraklarının yüzde 65’inin tarım alanı olarak işlendiğini duyan onu tarım kenti zanneder. Hiçbiri yanlış değil, tekirdağ bütününü barındırıyor fakat her birisini değişik bölgelerine dağıtmış; Merkez birçoğundan uzak.

Turizm Şarköy, marmara ereğlisi, mürefte ile marmara; Kıyıköy, kastro, Çilingoz ile karadeniz sahillerinde gelişmiş. Tekirdağ’a ise efsane olmuş rakısı, tadına doyulmaz köftesi ve namık kemal ile macar özgürlük kahramanı prens rakoczi’nin hatıraları kalmış. Vatan şairi burda doğmuş, anısı namık kemal evi’nde ve 17 ayrı noktada anıt, okul, dernek, heykel, cadde ve parklarda yaşatılıyor. Erdel beyi 2. ferenç rakoczi’nin 15 sene yaşadığı 17. yüzyıl evi de restore edilmiş, müze şekline getirilmiş. Her sene binlerce macar burayı ziyaret etmekte. Mürefte yakınlarında, kaya duvarların dış dünyadan soyutladığı vadilerden birisinde uçmakdere bulunmakta. Antik patikalarda yapılan yürüyüşlerde doğanın güzelliği kadar görkemi ve gücü de görülebilir.

Ganos fayı’nın bir sanatçı ustalığıyla şekillendirdiği enteresan vadiler ve kıyı oluşumlarıyla süslü köy türkiye’nin en nitelikli üzümlerinin yetiştiği yerlerden biri. Kısa zamanda ardına ganos dağları’nı almış marmara’nın derinliklerine büyük bir neşe ve güven içerisinde bakmakta. Uçmakdere bölgenin en temiz havasına ve denizine sahip olmakla övünüyor. Az sayıda evin bulunduğu, vadi içine kurulmuş köy ziyaretçilere hem zengin bitki çeşitliliği ve hem de taptaze deniz ürünleri sunuyor. Trakya çınarı olarak bilinmekte olan 10 anıt ağacı da uçmakdere’nin doğaya saygısının ne büyüklükte olduğunu meydana çıkarıyor. Uçmakdere yakınlarındaki yeniköy ve hoşköy de bu güzelliğe ellerinden geldiğince ortak oluyor. Tekirdağ’ın kuzeydoğudan karadeniz’e 1.15 kilometrelik bir kıyısı bulunmakta. Kentin her sene Haziran ayının ilk haftasında şehir ve ilçelerinde pek çok festival düzenleniyor.

Gezilecek yerler

Tekirdağ müzesi: şehir rnerkezinde yer alan müzede perinthos ( Marmara ereğlisi ) , heraion ( Karaevlialtı ) , byzante ( Barbaros ) , apri ( Kermeyan ) Ve tekirdağ’ın öteki ilçe sınırları içindeki örenyerlerinde bulunmuş steller, Adak stelleri, heykeller, heykelciklerden meydana gelen taş eserler ile naip tümülüsü odası buluntuları sergileniyor. 282-261 20 82

Rakoczi müzesi: macar prensi ii. Ferenç rakoczi’nin 1720-1735’e kadar yaşadığı ev macar hükümeti tarafından 1932 senesinde aslına uyan bir şekilde onartılarak müze durumuna getirilmiştir. O döneme ait eserlerle beraber prensin kullandığı eşyalar sergileniyor.

Namık kemal evi: Şair namık kemal’in hatırasına 1840’ta doğduğu evin yakınına eski tekirdağ evleri model alınıp 1993’te inşa ettirildi. Şairin eserleri ve etnografik eşyalar görülebilir.

Rüstem paşa camii: ertuğrul mahallesindeki 1553 tarihli cami yasal sultan süleyman’ın damadı rüstem paşa tarafından yaptırıldı. Avludaki mermer şadırvan, kurşun kaplı beşgen çatıyla örtülüdür.

Eski cami: ertuğrul mahallesi’ndedir. Zahire nazırı tekirdağlı ahmet ağa tarafından 1830’da yaptırıldı. Cami önündeki sekizgen şadırvan perde motifleriyle bezelidir.

Altıgen mihrap nişi istiridye motiflidir.

Uçmakdere: tekirdağ’dan Şarköy’e giden anayoldan ayrılarak, Barbaros ve kumbağ üzerinden geçerek gidiliyor. Yeniköy, hoşköy ve mürefte yol üstünde.

Hoşköy: Şarköy’den başlayarak eriklice, kalamış, mürefte, hoşköy, gaziköy ve uçmakdere’ye kadar uzanan sahil “şarap sahili” olarak bilinmekte. Burası bir bizans metropolüydü ve pek çok manastır bulunmaktaydı.

Tarihi hora feneri: Şarköy’ün hoşköy beldesinde abdülmecit tarafından 1861 tarihinde yaptırıldı. Bu tarihten beridir aynı aile tarafından çalıştırılıyor.

Mürefte: tekirdağ malkara yolunun 48. kilometresinde karıştıran’dan güneye ayrılmış olan yolla Şarköy’den sonra sırası ile eriklice, mürefte ve hoşköy gelir. Şarabıyla ünlü sevimli bir sahil kasabası. Mürefte dolaylarında 5’i büyük 30 dolaylarında şarap tesisi mevcut.

Kastro: tekirdağ’ın kuzey tarafında, saray ilçesinde, 2.5 kilometrelik kumsalıyla dikkat çeker. Bahçeköy deresi’nin karadeniz’e döküldüğü bu ufak koyda yaz aylarında çadır kurulabilir. Dere kıyısında lokanta bulunmakta.

Ulaşım

İstanbul’a 131 kilometre mesafede. Uluslararası transit e-80 tem, e-84 ve d-100 karayolları şehir sınırları içinden geçmekte. Yaz aylarında haftanın belli günlerinde tekirdağ ve Şarköy’den marmara adası, avşa ve erdek arasında feribot ve motor seferleri yapılıyor.

 

Konaklama

Tekirdağ İstanbul otoyolu üstünde kamping alanları halihazırda. şehir merkezinde otel alternatifleri kısıtlı. Hasköy, kumbağ, Şarköy, ve mürefte’de pansiyon bulabilirsiniz.

Karaevli otel tekirdağ: 2822618050

Yelken otel tekirdağ: 282 261 10 54

Club minka mürefte 2822745074

Mokamp Çınar uçmakdere 2825251018

Önemli telefonlar

Turizm müd. 2822618828

Devlet hastanesi 2822625355

# tekirdag gezi rehberi, tekirdağ şarköy eriklice köyü, tekirdağ gezilecek yerler, tekirdağ şarköy, şarköy gaziköy,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>