Tokat Seyahat Haberleri ve Otelleri

Orta karadenizle İç anadolu arasında yıllar yılıdır ki beklemekte, çevresini kolaçan eder niksar. Maduru ve Çanakçı dereleri arasında yükselen bir tepe üstüne kurulan ve bu konumuyla yörenin iç kesimlerini denetleyen bir garnizon vazifesi üstlenen roma elinden çıkma, bizans ve osmanlı onarımından geçme kale kasabaya tepeden bakmanın en iyi noktası. Kaleye çıkıldığında canik dağları’nın güney eteklerindeki yeşil niksar kendisini gösterir.

Roma, bizans, İlhanlılar, danişmentler ve osmanlıları ağırlamış yöre, kümbetler ve türbelerle donanmış. Melik danişment gazi türbesi, akyapı ve kulak kümbetleri, roma hamamı dışında niksar’ın arastası da insanı tarih yolculuğuna çıkarır. Daracık sokaktaki karşılıklı dizili dükkânlara gitmenin en çekici yolu Çanakçı deresi üstündeki taş roma köprüsünden geçmek. Arastayı gezip niksarlı genç kızların elinden çıkma halıları görenin sonraki yolu Çamiçi yaylası olsun. En temiz hava ve tabiat burda bekliyor. Tokat, orta karadeniz bölgesi’nde tarih boyu ehemmiyetli devlet ve beyliklerin yerleşim merkezi oldu.

Gezilecek yerler

Tokat kalesi: İs 5. ya da 6. yüzyıllarda yapılan, 500 sene bizans egemenliğinde kalan 28 burçlu kale, selçuklular ve osmanlılar tarafından da kullanıldı. Kalenin, bugün molozlarla dolu bulunan gizli geçidi, kayalara oyulu 362 basamaklı merdivenle kente kadar iniyordu.

Tokat müzesi ( Pervanebey darüşşifası/gökmedrese ) : selçuklu vezirlerinden muineddin süleyman pervane tarafından 1277’de yaptırılan külliyenin, tıp eğitiminin verildiği şifahanesi mavi çinileri sebebiyle gökmedrese ismiyle da bilinmekte. Bu anıtsal yapı bugün arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği müze. Müzede ilk tunç Çağı’ndan başlamak üzere hitit, phryg, hellenistik, roma, bizans, selçuklu ve osmanlı devirlerine ait eserler bulunmakta.

Latifoğlu konağı: ağaç karkas ve kerpiç malzemeyle yapılan konak 19.yy türk mimarisinin şaheserlerinden. Restore edilen konak, müze ev olarak korunuyor.

Taşhan: günümüzde dövme bakır işlemeciliği, hat, yöresel kilim ve el sanatlarının üretildiği han, osmanlı devrinde, 17. yüzyılda yapılmış.

Yağıbasan medresesi: danışmentliler vaktinde, nizamettin yağıbasan’ın saltanat yıllarında ( 1142-1164 ) Yaptırıldı. Yağıbasan medresesi anadolu’nun, günümüze kalan en eski türk yapılarından birisi. Tarihi yer ve eserler arasında sulusokak, bedestenler, bey sokağı, mevlevihane, yeni ve eski yazmacılar hanı, kırkbadallar. Saat kulesi, madımağın celal’in evi, ali paşa camii, yüce cami, takyeciler camii, garipler camii, ali paşa hamamı, yağıbasan medresesi, hıdırlık köprüsü de bulunmakta.

Gümenek ( Kornana ) : tokat’tan karadeniz’e açılan niksar yolunun 9. kilometresinde, yeşilırmak’ın ortasından aktığı gümenek ( Antik komana kenti ) ilin en ehemmiyetli mesire yerlerinden.

Ballıca mağarası: pazar ilçe merkezine 8 km. Mesafedeki mağara yürüyüş yolları, seyir teraslan ve kır kahveleri ile astım hastalığı olanlara iyi varan bir tabiat harikası.

Sebastopolis: kalıntıları günümüzde sulusaray ilçesinde bulunan antik kentin İÖ birinci yüzyılda kurulduğu bilinmekte. Roma ve bizans devirlerinde kullanılmakta olan ehemmiyetli yolların kavşağında bulunuşu kentin önemini artırmış.

Sulusaray kaplıcası: tokat sivas yolunun 68. kilometresindeki sulusaray’da, tarihi sebastopolis harabeleri arasında, kaynayan şifalı su kaplıca tarafından kullanılıyor. Konaklamak isteyenler için otel, motel ve kamp alanı halihazırda.

Reşadiye kaplıcası: tokat’a ortalama 110 km. Uzaklıktaki reşadiye kasabası çıkışındaki kaplıca suyunun romatizma, felç ve kireçlenmelere iyi geldiği bilinmekte. Otel, bungalov ve kamp yeri halihazırda.

Niksar

Tokat’ın 60 km. Kuzeydoğusunda yer alan niksar, İç ve doğu anadolu ile karadeniz bölgelerini birbirine bağlamakta olan yolların kavşak noktasında bulunmaktadır. ilçe günümüzde tarihi eserleri ve tabii güzellikleriyle turistlerin ilgisini çeker.

Akarsular bakımından oldukça zengin bulunan niksar topraklarını kelkit Çayı ve bu çayın irili ufaklı kolları sular. Çamiçi yaylası, kale, ayvaz parkı, düztepe parkı, buğama suyu ilçenin dinlence yerleri aralığındadır. Tarihi değerleri arasında yağı basan medresesi, melikgazi türbesi, Çöreği büyük camii, kırk kızlar kümbeti, kulak tekkesi köprüsü, talazan köprüsü bulunmaktadır. ilçe merkezindeki yüce cami 1145 senesinde cepnizade hasan bey tarafından yaptırılmış bir Danişmendoğlu dönemi eseri. Niksar belediyesi 356-527 81 51

Nasıl gidilir?

Tokat, İstanbul’a 802 km. , İzmir’e 979 km. , ankara’ya 391 km. Mesafede. Atlasjet tokat’a uçuyor.

Konaklama

Büyük Tokat Oteli: 3562281661 / Gündüz Otel: 3562141278 / Çamlıca Otel: 3562141269 / Plevne Otel: 3562142207

# tokat, tokat kalesi, tokat manzaraları, tokatın tarihi yerleri, tokat gezilecek yerler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>